O czym należy pamiętać udzielając pierwszej pomocy? W jaki sposób przekazywać dzieciom wiedzę z zakresu pierwszej pomocy?

W Land Rover Kite Cup biorą udział zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Najmłodszy uczestnik zawodów ma 9 lat!  O ile dorośli wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy, to dzieci powinniśmy tego nauczyć. Jak przekazać im taką wiedze?

Warto postawić na pokazywanie i doświadczenie, poprzez przećwiczenie podstawowych technik ratowniczych. Najważniejsze to przekazanie dzieciom i młodzieży podstawowych zasad bezpieczeństwa i informacji, na czym polega omdlenie czy co się dzieje w przypadku podtopienia. W tym wieku dzieci powinny już umieć przewidywać czy racjonalnie zachować się w trudnej sytuacji. Główną ideą tegorocznych zawodów jest to, aby w dzieciach i młodzieży, ale także wśród dorosłych kształtować gotowość niesienia pomocy poszkodowanym. Edukacja najmłodszych z zakresu bezpieczeństwa uwrażliwia je na zagrożenia sytuacyjne  i uzmysławia, jak ważne jest zachowanie prewencyjne.

Jak prawidłowo wezwać pomoc?

Ważne żeby dzieci zapamiętały najważniejszy – dość prosty numer  – 112. To właśnie na niego powinniśmy dzwonić, żeby wezwać pomoc. Kiedy połączymy się z dyspozytornią medyczną, czyli z Centrum Powiadamiania Ratunkowego musimy przede wszystkim podać dokładny adres miejsca, w którym się znajdujemy. W każdej chwili może nam zerwać połączenie, a w tym czasie dyspozytor może do nas już wysłać karetkę. Następnie odpowiadamy na pytania dyspozytora.

O czym należy pamiętać udzielając pierwszej pomocy?

Przede wszystkim zanim zaczniemy udzielać pierwszej pomocy musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Musimy być w pełni ratownikami, w przypadku, gdy nam się coś stanie to mamy już dwie osoby poszkodowane i może się zdarzyć, że nikt z nas nie wyjdzie z tej sytuacji żywy. Może się okazać, że osoba poszkodowana jest agresywna, pijana bądź chora
i potrzebująca specjalisty.  Gdy już wiemy, że nie grozi nam niebezpieczeństwo zaczynamy od udrożnienia dróg oddechowych. Musimy sprawdzić czy ta osoba oddycha i przystąpić do uciskania klatki piersiowej. Uczmy dzieci, by uciskały klatkę piersiową cały czas. Nie należy dzielić ucisków na 15 do 2 czy 30 do 2. Taki masaż należy wykonywać do przyjazdu pogotowania, wyczerpania swoich sił albo do odzyskania przez poszkodowanego przytomności. Istotne jest by wezwać kogoś do pomocy. Karetka może przyjechać za 10 czy 20 minut, a my nie damy rady przez ten czas uciskać klatki piersiowej pacjenta. Wtedy warto zamiennie wykonywać taki masaż by wymieniać się siłami.

Nauka poprzez zabawę

Z najmłodszymi dziećmi po prostu rozmawiajmy. Mamy dostępne książeczki, z pomocą przychodzą także bajki, które nasze dzieci tak bardzo lubią oglądać. Dostępne są także na rynku gry planszowe. W sieci można znaleźć także wiele wierszyków i piosenek na ten temat. Gdy się rymuje, dzieciom łatwiej jest zapamiętać coś ważnego. Jednak warto przypominać sobie podstawowe zasady systematycznie, bo dziecięca pamięć jest ulotna. Warto także samemu odbyć kurs pierwszej pomocy – wtedy będzie nam łatwiej przekazać tę wiedzę dzieciom.