Jak rozpoznać, kiedy ktoś się topi?

Wypoczywając nad wodą dzieci często się wygłupiają, chlapią, budują zamki z piasku, zaś dorośli pływają i uprawiają sporty wodne, pływając na windsurfingu czy kitesurfingu.  I czasami w ogóle nie zauważamy, że tak naprawdę ten kto jest w wodzie potrzebuje pomocy. Jak zatem rozpoznać, że ktoś się topi?

Na właściwą reakcję mamy niewiele czasu. Niekontrolowane, na pierwszy rzut oka przypadkowe ruchy, zanurzanie się i wynurzanie z wody, to może być sygnał, aby zacząć akcję ratunkową i zgłosić ją do odpowiednich służb.

W przypadku kitesurferów  pierwszym sygnałem dla osób na brzegu powinien być latawiec, który od kilku minut jest w wodzie. Przy silnym czy porywistym wietrze zaczyna się walka sportowca z żywiołem .Nie liczmy na to, że usłyszymy wołanie o pomoc. W tym momencie ręce rozpaczliwie próbują utrzymać ciało na powierzchni, znaleźć deskę i wyciągnąć latawiec z wody lub rozplątać linki baru, silny wiatr ciągnie sportowca, a fale przykrywają głowę i utrudniają oddychanie – mówi Michał Zieliński, organizator zawodów, członek Polskiego Związku Kiteboardingu (PZKite)

Kitesurfer zwykle jest daleko od brzegu, wiec ciężko jest nam stwierdzić, czy rzeczywiście tej pomocy potrzebuje. Dlatego tak ważne jest, by przy strefie gdzie pływają sportowcy była specjalna łódź ratownicza. Na polskich wybrzeżach są to zwykle łodzie WOPR. Ratownicy przy kąpieliskach wiedzą na co zwrócić uwagę i jeśli sytuacja tego wymaga, wypływają na morze, by udzielić pomocy.

Jak postąpić gdy widzimy, że ktoś się topi:

  • zaalarmuj, że ktoś się topi,
  • zawołaj ratownika,
  • zadzwoń pod 112,
  • nie wchodź do wody bez asekuracji z zewnątrz.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • Nie wchodź do wody po alkoholu, ani substancjach psychoaktywnych,
  • Pływaj na kąpieliskach, czyli miejscach do tego przeznaczonych.