9 czynności, dzięki którym możemy uratować Bałtyk – RAZEM!

Autor: Olga Sarna

Badania wykazują, że ekosystem bałtycki jest na skraju załamania. Jednak nie jest jeszcze za późno, żeby uratować Bałtyk.

Może się do tego przysłużyć każdy z nas! Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilka prostych zasad:

  1. Nie śmieć na plaży – swoje śmieci wyrzucaj do koszy lub bierz ze sobą dodatkowe torebki na odpady i po zejściu z plaży wyrzucaj do koszy. Są one zwykle ustawione albo na plaży, albo przy wejściu. A jeśli koszy nie ma, zabierzmy śmieci ze sobą – puste opakowania są znacznie lżejsze od przyniesionych zapasów jedzenia!
  2. Na plaży nie podchodź do dzikich zwierząt (np. foki czy sieweczki), nie wchodź na wydmy, nie niszcz dzikiej przyrody
  3. Plaża to nie popielniczka ani publiczna toaleta!
  4. Segreguj śmieci
  5. Zrezygnuj z foliówek, słomek, kubków i innych plastikowych przedmiotów jednorazowych starajmy się wytwarzać jak najmniej odpadów.
  6. Nie wylewaj żadnych ścieków do rzek, ani jezior, ani nie myj samochodu nad ich brzegami
  7. Nie wylewaj do zlewów czy toalet substancji niebezpiecznych, kwasów, olejów przepracowanych czy leków
  8. Kupuj odpowiedzialnie: jeśli jesz ryby, zawsze wybieraj te z certyfikatem dbającym
    o zrównoważony połów.
  9. Wspieraj działania organizacji pozarządowych skupionych na ochronie Bałtyku np. Fundacji Mare – to jedyna organizacja w Polsce, która skupia się tylko na ochronie ekosystemów Morza Bałtyckiego. Fundacja zorganizowała już dwie akcje „Czysty Bałtyk”, polegające na wyławianiu odpadów z morza. W ostatniej z nich, w 2020 roku, zebrano aż 160 ton odpadów. W nadbałtyckich portach i marinach zostały natomiast zainstalowane specjalne kosze „seabin”, zbierające nie tylko plastikowe odpady, ale również toksyczne substancje. Pojedynczy kosz w ciągu jednego roku jest w stanie zebrać nawet 1 400 kg odpadów. Więcej na fundacjamere.pl